Pro náš Research and Development tým jsme zorganizovali Hackathon – témata projektů si mohli kolegové navrhnout sami, cílem bylo, aby daný projekt pomohl byznysu a za dva dny byli schopni dodat funkční prototyp. Celá akce se nadmíru podařila, ale pěkně popořádku!
“To jako vážně zvládnete dodat tyhle všechny projekty za dva dny? Tak to dělejme hackathon každý týden”, řekl Honza Bednář, CEO Shipmonku, když jsme projížděli seznam projektů, které si naši lidé z Research and Development navrhli. Posuďte sami:
- Put-away app – aplikace, která nám výrazně zjednoduší organizaci skladu.
- Warehouse Visualization Tool – nástroj, který ve 3D zobrazí organizaci našich skladů a umožní její správu.
- Real-time order dashboard – interně i externě elegantně zobrazí zpracované objednávky.
- Removing deprecated stuff from backend codebase – upravili jsme a refaktorovali náš kód tak, abychom odstranili část technical debt a zároveň udělali naši platformu více robustní oproti výpadkům.
- ShipMonk rates for Shopify – našim zákazníkům, kteří používají Shopify platformu, nabídneme naše shipping rates.
- API documentation – nad OpenAPI platformou zpřístupníme dokumentaci k našemu API.
- New Product Detail – nová verze detailní stránky produktu v našem systému na správu objednávek.
Product planning
Ani při Hackathonu jsme neopoměli řádnou přípravu – náš CEO pomohl všem týmum “nagroomovat” jejich projekty tak, abychom zacílili na business impact a zároveň byli schopni dodat funkční MVP verzi. Všechny týmy ocenili možnost brainstormingu a diskuse nad svým produktem přímo s CEO.
Na zpracování měl každý tým jeden a půl pracovního dne. Ve čtvrtek ráno jsme začali snídaní, logistickým briefingem o Hackathonu, a pak už jsme se pustili do práce. Některé týmy začaly designovat řešení, některé se pustily přímo do kódování. Náš platform tým byl neustále k dispozici, pokud někdo potřeboval pomoci s prostředím, deploymentem apod. Bez nich bychom to opravdu nezvládli.
Druhý den se pak už od rána finishovalo a připravovala se dema, prezentace na vyhodnocení. S úderem dvanácté jsme měli “Pencils Down” a přesunuli jsme se k očekávaným demům!
Put-away app
Tým dokázal dát dohromady z našeho backendu a z reactí appky zcela funkční řešení, s drobnými úpravami se chystáme nasadit v příštím sprintu.
Warehouse visualization tool
Tým začal s detailní analýzou problému a zhodnocení dostupných řešení – už několikrát jsme zkoumali, jak rozložení skladu vizualizovat. Zároveň jsme chtěli vyřešit i náš dlouhodobý problém – správu lokací ve skladu. Tým využil náš backend a vizualizaci v Deepnote.
Real-time order dashboard
Pro tento projekt jsme se nechali inspirovat od kolegů v Shopify, kteří real time vizualizaci objednávek zpracovali na Black Friday 2021. Pro naše řešení jsme použili javascriptovou knihovnu https://globe.gl/ a na backend streaming dat přes AWS Kinesis.
Removing deprecated stuff from backend codebase
Tento projekt byl jediným, který se podařilo kompletně dokončit, jediná zbývající aktivita byla jej zamergeovat na produkci. Po nasazení si daleko lépe poradíme s problémy s databází a snížíme tak počet exceptions, které způsobují chyby viditelné přímo našimi zákazníky.
ShipMonk rates for Shopify
Abychom zlepšili náš produkt z pohledu našich klientů, rozhodli jsme se přidat naše “shipping rates” do Shopify. Zákazníci tak dostanou výrazně přesnější odhad nákladů na objednávku.
API documentation
Nad OpenAPI jsme postavili kompletní dokumentaci našeho API. Podporujeme jak latest, tak i každý merge request pro usnadnění testování nových featur. Tým zároveň umožnil i importování celého API do Postmana.
New product detail
Tým během Hackathonu dokázal zprovnoznit Product Detail Page v naší ShipMonk aplikaci. A to bez zásahů do backendu nebo potřeby produktového týmu. Nová product detail page tak nabízí vyrazně lepší organizaci pro naše zákazníky a zjednodošuje interakci.
A jak to všechno dopadlo?
Jak už bylo zmíněno, v pátek ve dvanáct jsme měli “pencils down” a zahájili jsme dlouho očekávané vyhodnocení. Každý tým měl deset minut na představení problému, řešení a vysvětlení dopadu na business. Následně porota ve složení našeho Honzy Bednáře (CEO), Matěje Smíška (Director of Engineering) a Filipa Otřísala (Direct of Product Management) a samozřejmě hlasu celého Research and Development týmu hodnotili jednotlivé projekty.
Celkovým vítězem se stal tým, který stál za Warehouse Visualization Tool, kde všichni ocenili zejména kreativitu, technické řešení a funkčnost v rámci MVP módu. Vítězný tým získal odměnu 50.000 CZK!
Do Hackathonu se pustíme v budoucnu určitě znova, budeme se těšit nejen na skvělé projekty, ale také na naše spokojené programátory!
Autor: David Pavlík , CTO
Zaujal tě článek a už se vidíš na našem příštím Hackathonu? Tak mrkni na otevřené pozice na našem COCUMA profilu! 🙂